Blog

Lazer Epilasyondan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir

Lazer Epilasyondan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak, lazer epilasyon gibi çeşitli epilasyon yöntemleri ile çok kolay. Erkeklerde dahi etkin sonuçlar verebilen lazer epilasyon, basit bir işlem gibi görülse de aslında dikkat edilmesi gereken uygulamalardan birisi. Zira, her ne kadar normal bir işlem gibi görülse de lazerin cilde etkisi büyüktür ve istenmeyen birçok duruma sebep olabilir. Lazer epilasyondan önce nelere dikkat edilmelidir, lazer epilasyondan önce dikkat edilmesi gerekenler gibi aynı anlama gelen birçok sorunun yanıtı bu içerikte!

Lazer Epilasyondan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en kalıcı ve en etkili yöntem olarak bilinen lazer epilasyonları, ergenlik çağını doldurmuş herkese uygulanabilmektedir. Günümüzde “daima bakımlı” görünmek isteyen hem kadın hem de erkekler, lazer epilasyon yaptırarak sonsuza dek istenmeyen tüylerinden kurtulabilmektedir. Buz Lazer™ ve bir üst modeli Buz Lazer™ Platinum cihazları ise günümüzde en sık tercih edilen lazer epilasyon cihazlarıdır. Ağrısız ve minimum yan etkili bir epilasyon çeşidi olan lazer epilasyon, oldukça yoğun talep görmektedir.  Fakat yine de lazer epilasyon uygulamasından önce dikkat edilmesi gerekenler mutlaka danışanlara anlatılmalı ve bilgi kitapçığı şeklinde danışanla paylaşılmalıdır.

  • Lazer epilasyon uygulaması yaptırmadan önce mutlaka işlemin yapılacağı merkezi detaylı olarak araştırmak son derece önemli. FDA (AmericanFoodandDrug Administration) onaylı cihazlara sahip merkezleri araştırmalı ve kararınızı vermelisiniz.
  • Lazer epilasyon öncesi mutlaka işlemi yapacak olan uzmana, kronik hastalıklardan ve kullanılan düzenli ilaçlardan bahsetmek gereklidir. Örneğin, isotretinoin etken maddeli tüm ilaçlar lazer epilasyona engeldir. İlacın tamamen etkisinin yitirmesi ise 6 ayı bulabilir. Bu nedenle de isotretinoin etken maddeli ilaçlardan sonra en az 6 ay lazer epilasyon için beklemeye özen göstermelisiniz.
  • Glikolik asit, kimyasal peeling ve cilt soyucu özellikli retinoik asit içeren ürünlerin kullanımı, lazer epilasyondan önce en az 1-2 hafta önce sınırlandırılmalıdır.
  • Lazer epilasyondan önce dikkat edilmesi gereken konulardan birisi ise kılların “ kıl kökünden koparmak sureti” ile alınmamasıdır. Zira, kıl kökünden koparılarak bölgenin temizlenmesi, epilasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olur. Eğer ki kıllardan çok acil bir şekilde kurtulmak gerekiyor ise jilet kullanabilirsiniz.
  • Tüyleri sarartıcı tüm ilaç, krem vb. ürünlerden de uzak durmak gerekmektedir.
  • Lazer epilasyon işleminden önce uygulama alanına “krem ya da diğer kozmetik ürünler” sürülmemelidir. Eğer ki sürülmesi zorunlu olan krem ya da ilaç söz konusu ise uygulama alanı “hemen” temizlenmelidir.
  • Lazer epilasyonu yüz için yapılacak ise makyaj başta olmak üzere cilt üzerinde hiçbir şekilde kozmetik ürün bulunmamalıdır.
  • Aktif güneşe çıkmış bronz kişilerin, lazer epilasyon yaptırmak için 1 ila 1,5 ayın geçmesini beklemeleri gerekmektedir. DİODE bazlı lazer cihazları yani Buz Lazer™ ve Buz Lazer™ Platinum ile bu süre 1 haftaya kadar kısalabilmektedir.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir